Komisje konkursowe

Komisje konkursowe powoływane są przez rektora lub inne osoby wskazane w Statucie Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

W skład komisji konkursowej wchodzą: dyrektor instytutu, kierownik katedry, kierownik jednostki międzywydziałowej, pozawydziałowej lub ogólnouczelnianej, pracownik badawczo-dydaktyczny z innej dyscypliny w ramach określonej dziedziny oraz co najmniej 2 osoby przez nich wskazane. Wskazują oni przewodniczącego komisji. Sami również mogą pełnić tę funkcję.

Jeżeli konkurs dotyczy stanowiska profesora, profesora Uczelni lub profesora wizytującego, to osoby wchodzące w skład komisji konkursowej powinny reprezentować tę samą lub pokrewną dyscyplinę naukową oraz posiadać co najmniej stopień naukowy doktora habilitowanego.

Przy powoływaniu komisji konkursowej powinny być brane następujące elementy:

  1. skład komisji - minimum 4 członków, tym dyrektor instytutu, kierownik katedry lub kierownik jednostki uczelnianej;
  2. członkowie nie powinni mieć żadnego konfliktu interesów;
  3. zachowanie równowagi płci, jeśli to możliwe;
  4. komisja powinna mieć odpowiednie doświadczenie, kwalifikacje i kompetencje do oceny kandydatki/kandydata;
  5. komisja powinna znać zasady Europejskiej Strategii Kadrowej HR (ang. The Human Resources Strategy for Researchers HRS4R) i OTM-R.

W przypadku rekrutacji pracowników będących beneficjentem przedsięwzięcia, programu lub konkursu ogłoszonego przez NAWA, NCBiR, NCN lub międzynarodowego konkursu na realizację projektu badawczego, albo na czas realizacji projektu badawczego lub dydaktycznego finansowanego:

  1. ze środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej;
  2. przez inny podmiot przyznający grant;

proces rekrutacji przeprowadzany jest zgodnie z wytycznymi instytucji finansującej. W przypadku, gdy instytucja finansująca wymaga przeprowadzenia konkursu, a brak jest wytycznych w tym zakresie, komisja konkursowa powołana jest przez rektora na wniosek kierownika projektu lub koordynatora zadań realizowanych przez Uniwersytet, w przypadku projektów, w których Uniwersytet występuje  w roli partnera w konsorcjum. W skład komisji wchodzi kierownik projektu jako przewodniczący oraz przynajmniej dwóch wskazanych przez niego członków posiadających odpowiednie kwalifikacje naukowe lub zawodowe (więcej zob. Wytyczne dotyczące stosowania zasad otwartej, przejrzystej i merytorycznej rekrutacji naukowców otm-r.)