Anna Świercz
Dr hab. n. leśnych w zakresie gleboznawstwa i ekologii lasu, Wydział Leśny UR w Krakowie, dr n. leśnych, Wydział Leśny SGGW w Warszawie, mgr biologii (WSP w Kielcach, 1987 r.), inż. ogrodnictwa (SGGW, 1987 r.).
Z Uczelnią związana jest od 1987 r. Pracuje w Instytucie Geografii i Nauk o Środowisku. W latach 2008-2016 kierowała Zakładem Ochrony Gleb i Krajobrazu Kulturowego w Katedrze Ochrony Środowiska, pełniła m.in. funkcje prodziekan ds. studenckich na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym (2008-2016), była członkinią Senatu.
Prowadzi zajęcia z zakresu gleboznawstwa, biogeografii, rekultywacji, architektury krajobrazu. Pod jej kierunkiem powstały dwie rozprawy doktorskie i ponad 100 prac dyplomowych. Jest ekspertką powoływaną w projektach NCBiR, recenzentką prac doktorskich. Uczestniczyła jako główna wykonawczyni w projektach badawczych (m.in. KBN, MNiSW, FOŚiGW).
Była lub jest członkinią Regionalnej Rady Ochrony Przyrody, Rady Naukowej Świętokrzyskiego PN, Rady Muzeum Narodowego w Kielcach i in..
Zainteresowania naukowe dotyczą: wpływu presji antropogenicznej na ekosystemy leśne, wpływu emisji przemysłowych w aspekcie roli biowskaźników roślinnych, rozważań nad wpływem skał macierzystych na mozaikowość typów gleb leśnych, wykorzystania haloizytu, pyłów bypassowych, osadów ściekowych w rekultywacji gruntów.
Jest autorką i współautorką pond 150 publikacji naukowych (ORCID: 0000-0001-6439-4879), rozdziałów w monografiach, czterech patentów, książek. Pełni funkcje redaktorki naukowej cyklu monograficznego dotyczącego środowiska przyrodniczego parków krajobrazowych. Nagradzana m.in. Nagrodą Rektora za działalność naukową, w konkursach Świętokrzyski Racjonalizator, NOVATOR, Regionalna Nagroda Ekologiczna, w 2023 r. nominowana do nagrody Viktoria Świętokrzyska. W 2003 r. otrzymała Medal Komisji Edukacji Narodowej.