55 lat uczelni
Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, jako uniwersytet klasyczny, powstał w 2011 roku. Jego historia sięga jednak korzeniami roku 1969, a zatem 55 lat wstecz, gdy w Kielcach powstała Wyższa Szkoła Nauczycielska. W 1969 roku studia na sześciu kierunkach rozpoczęło w niej 249 studentów. W 1974 roku kielecka WSN została przekształcona w Wyższą Szkołę Pedagogiczną, która w 1979 roku zyskała patrona – Jana Kochanowskiego. W roku 2000 uzyskała status Akademii Świętokrzyskiej imienia Jana Kochanowskiego. W 2008 roku powstał przymiotnikowy Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczego Jana Kochanowskiego w Kielcach. W 2011 r. Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach uzyskał status uniwersytetu klasycznego i obecną nazwę. Dotychczas Uniwersytet Jana Kochanowskiego i uczelnie, których jest kontynuatorem, w ciągu 55 lat wykształciły ponad 160 tys. absolwentów.
Obecnie strukturę UJK tworzą Collegium Medicum oraz wydziały: Humanistyczny, Nauk Ścisłych i Przyrodniczych, Pedagogiki i Psychologii, Prawa i Nauk Społecznych, Sztuki, a także Filia UJK w Sandomierzu, powstała w wyniku włączenia w strukturę UJK tamtejszej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, co miało miejsce w 2016 r. W obrębie Collegium Medicum od 1 października 2024 roku wyodrębnione zostały dwa wydziały – Wydział Lekarski i Wydział Nauk o Zdrowiu.
Obecnie na 60 kierunkach kształci się 10 tys. studentów. W gronie studentów jest blisko 400 obcokrajowców. 185 osób jest na studiach doktoranckich, w tym 9 to doktoranci międzynarodowi. Uniwersytet prowadzi szkołę doktorską, w której jest około 100 doktorantów, w tym 12 obcokrajowców.
Kadrę UJK tworzy 1471 pracowników, wśród których jest 935 nauczycieli akademickich. W tej grupie 82 pracowników posiada tytuł naukowy profesora, a 205 jest zatrudnionych na stanowiskach profesorów uczelni lub profesorów wizytujących. W Uczelni zatrudnionych jest 404 adiunktów oraz 159 asystentów. Uczelnia zatrudnia też 85 innych nauczycieli akademickich na stanowiskach lektorów, wykładowców, instruktorów.
UJK dysponuje nowoczesnym kampusem uniwersyteckim, który powstał przy ulicy Świętokrzyskiej w Kielcach. Posiada też kilka budynków w ścisłym centrum Kielc i miasteczko studenckie w centrum miasta.
Badania naukowe i ich komercjalizacja na potrzeby lokalnych firm i instytucji to kluczowe zadanie realizowane na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego. Nasi naukowcy zdobywają liczne granty, realizują projekty oraz programy badawcze w skali regionalnej, krajowej i międzynarodowej. Uniwersytet Jana Kochanowskiego jest obecny zarówno przy badaniach historii sanktuarium i zabytków Świętego Krzyża, jak i badaniach nad zderzeniami protonów, hadronów i jąder w laboratoriach CERN pod Genewą. Uczelnia ma stację badawczą przy Jaskini Raj, prowadzi Ośrodek Badań nad Chorobami Trzustki, jej pracownicy tworzą Ogród Botaniczny pod kielecką Karczówką.
Aktywność uniwersytecka nie ogranicza się jedynie do nauki i badań. Uczestniczymy w ważnych wydarzeniach także w obszarze sztuki i sportu, współtworząc tożsamość regionu świętokrzyskiego.