W sobotę 16 listopada 2024 r. Świętokrzyskie Centrum Onkologii i Instytut Fizyki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach zapraszają na bliskie spotkania z fizyką medyczną.
W Dniu Otwartym, tj. 16 listopada, proponujemy wycieczkę z przewodnikiem do świata fizyki i medycyny. Obydwa wydarzenia organizowane są z okazji Międzynarodowego Dnia Fizyki Medycznej obchodzonego na całym świecie 7 listopada – w dniu urodzin Marii Skłodowskiej - Curie, pionierki badań nad promieniotwórczością oraz dwukrotnej laureatki Nagrody Nobla a także z okazji Międzynarodowego Dnia Radiologii obchodzonego w dniu 8 listopada.
Celem wydarzenia jest popularyzacja i promowanie roli jaką odgrywa obrazowanie medyczne w ochronie zdrowia oraz upamiętnienie Wilhelma Conrada Roentgena odkrywcy promieniowania X, za które został uhonorowany nagrodą Nobla. Patronat nad organizacją wydarzenia objęło Polskie Towarzystwo Fizyki Medycznej.
➢ Kiedy? 16 listopada 2024 r. Uwaga! Konieczna jest telefoniczna rezerwacja miejsc.
➢ Gdzie? Instytut Fizyki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Zakład Fizyki Medycznej, Klinika Radioterapii. Zakład Medycyny Nuklearnej z Ośrodkiem PET Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach.
W programie zwiedzanie tych miejsc z przewodnikiem. Wejścia w grupach: UJK – do 20 osób (2 x 10 osób) w godzinach: 12:00, 13:15, 14:30. Spotykamy się przy wejściu głównym do Instytutu Fizyki UJK (ul. Uniwersytecka 7, Kielce).
ŚCO – do 10 osób w godzinach: I grupa: 9 00 -1015 Klinika Radioterapii / Zakład Fizyki Medycznej 1015 -1045 Zakład Medycyny Nuklearnej z Ośrodkiem PET II grupa: 9 45 -1100 Klinika Radioterapii / Zakład Fizyki Medycznej 1100 -1130 Zakład Medycyny Nuklearnej z Ośrodkiem PET III grupa: 1030 -1145 Klinika Radioterapii / Zakład Fizyki Medycznej 1145 -1215 Zakład Medycyny Nuklearnej z Ośrodkiem PET IV grupa: 1115 -1230 Klinika Radioterapii / Zakład Fizyki Medycznej 1230 -1300 Zakład Medycyny Nuklearnej z Ośrodkiem PET Spotykamy się przy wejściu głównym ŚCO. Szatnia jest obowiązkowa.
➢ Dla kogo? Zapraszamy uczniów szkół średnich, studentów, pasjonatów fizyki i medycyny oraz wszystkich zainteresowanych wielkim światem promieniowania jonizującego .
➢ W Klinice Radioterapii, Zakładzie Fizyki Medycznej i Zakładzie Medycyny Nuklearnej z Ośrodkiem PET Świętokrzyskiego Centrum Onkologii zobaczysz: przygotowania pacjenta do radioterapii (wykonanie unieruchomienia indywidualnego, badanie tomograficzne do planowania leczenia, realizację napromieniania na medycznym akceleratorze liniowym, jak działa pozytonowy tomograf emisyjny (PET).
➢ W Instytucie Fizyki UJK zobaczysz: jedyny w Polsce wirtualny symulator terapii radiacyjnej VERT, który pozwala na obserwację leczenia radioterapeutycznego w wirtualnej rzeczywistości, w tym: - wizualizację rozkładu dawki w ciele pacjenta, - sposób realizacji nowoczesnych technik radioterapeutycznych, efekty wykorzystania promieniowania jonizującego w leczeniu nowotworów, nowoczesne systemy planowania leczenia radioterapeutycznego, w tym: przygotowanie planu leczenia dla pacjentów leczonych z wykorzystaniem promieniowania jonizującego (radioterapia), obliczanie rozkładu dawki w tkankach pacjenta. Laboratorium Spektrometrii Rentgenowskiej, w tym: mikrotomograf komputerowy, - spektrometry rentgenowskie do analizy materiału biologicznego, - akcelerator EBIS do badania zmian powierzchni materiałów spowodowanych ciężkimi jonami.
Zgłoszenia telefoniczne (indywidualne i grupowe), niezależnie od siebie w UJK i ŚCO: Zakład Fizyki Medycznej ŚCO: 41 36 74 328 (poniedziałek – czwartek w godz. 8.00-15.00; piątek w godz. 8.00-13.00), Instytut Fizyki UJK: 41 349 64 40 (poniedziałek – piątek w godz. 9.00- 15.00).
Uwaga! Rezerwując wizytę w obu instytucjach, należy wziąć pod uwagę czas niezbędny do przejazdu pomiędzy nimi. Kolejność zwiedzania nie ma znaczenia, istotna jest rezerwacja konkretnej godziny