Prof. Beata Wojciechowska rektorem UJK

Prof. dr hab. Beata Wojciechowska objęła władzę rektorską w Uniwersytecie Jana Kochanowskiego. W Auli Magna rektoratu UJK uroczyście przekazano insygnia.

W posiedzeniu Senatu UJK uczestniczyli członkowie senatu minionej i obecnej kadencji. Prof. dr hab. Stanisław Głuszek, ustępujący rektor oddał łańcuch rektorski, berło rektorskie i pierścień w ręce senatora – seniora, prof. dr hab. Jerzego Mądrawskiego, który przekazał insygnia prof. dr hab. Beacie Wojciechowskiej, rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w kadencji 2024-2028.

Prof. Stanisław Głuszek podsumował swoją kadencję (pełny tekst prezentujemy poniżej) i złożył  życzenia nowej rektor. Prof. Beata Wojciechowska, rektor UJK mówiła o największych wyzwaniach i celach, które stawia sobie w swojej kadencji rektorskiej (pełny tekst poniżej).

Przypomnijmy, że prof. Beata Wojciechowska została rektorem podczas wyborów, które odbyły się 11 kwietnia br. Do 31 sierpnia br. była dziekanem Wydziału Humanistycznego UJK.

Po krótkiej przerwie odbyło się robocze posiedzenie Senatu UJK obecnej kadencji. Senatorowie opiniowali kandydatów na prorektorów, których zgłosiła rektor, prof. Beata Wojciechowska. Wszyscy kandydaci uzyskali pozytywną opinię senatorów. Tym samym lista prorektorów na kadencję 2024-28 przedstawia się następująco:

- dr hab. Michał Arabski, prof. UJK został prorektorem do spraw nauki

- dr hab. Sylwia Konarska – Zimnicka, prof. UJK została prorektorem do spraw współpracy międzynarodowej

- prof. dr hab. Dorota Kozieł kolejną kadencję będzie prorektorem do spraw medycznych

- dr hab. Magdalena Molendowska, prof. UJK została prorektorem do spraw rozwoju i finansów

- dr hab. Mariola Wojciechowska, prof. UJK została prorektorem do spraw kształcenia

Członkowie Senatu UJK opiniowali także kandydatów na dziekanów. Wszyscy kandydaci uzyskali pozytywną opinie. Dziekanami w kadencji 2024 -28 będą:

 - dr hab. Dariusz Banaś, prof. UJK kolejną kadencję będzie dziekanem Wydziału Nauk Ścisłych i Przyrodniczych

- dr hab. Jerzy Gapys, prof. UJK będzie dziekanem Wydziału Humanistycznego

- dr hab. Sławomir Koziej, prof. UJK będzie dziekanem Wydziału Pedagogiki i Psychologii

- dr hab. Marek Leszczyński, prof. UJK będzie dziekanem Wydziału Prawa i Nauk Społecznych

- prof. dr hab. Grażyna Nowak – Starz będzie dziekanem Wydziału Nauk o Zdrowiu Collegium Medicum

- dr hab. Piotr Sobolewski, prof. UJK kolejną kadencję będzie dziekanem Filii UJK w Sandomierzu

- dr hab. Przemysław Wolak, prof. UJK będzie dziekanem Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum

- dr hab. Katarzyna Ziołowicz, prof. UJK kolejna kadencję będzie dziekanem Wydziału Sztuki.

Dr Ewa Kosowska będzie kierownikiem Uniwersytetu Otwartego. Andrzej Antoniak nadal będzie dyrektorem Biblioteki Uniwersyteckiej. Lek.  Paweł Zieliński będzie kierownikiem Ośrodka Kształcenia Kadr Medycznych natomiast lek. Michał Bączek pokieruje Centrum Symulacji Medycznych. Kierownikiem Centrum Wsparcia Psychologicznego i Psychoedukacji została dr hab. Monika Szpringer, prof. UJK.


Przemówienie prof. dr hab. Beaty Wojciechowskiej, rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego

Idea uniwersytetu zawiera się we wspólnocie, która podziela i kultywuje określone wartości, takie jak: dążenie do prawdy, odpowiedzialność za słowo, uczciwość, sprawiedliwość, tolerancja, rzetelne standardy osiągnięć naukowych, szerzenie wiedzy, niezależność. Te doniosłe idee prawie 100 lat temu wybitny filozof i pedagog prof. Kazimierz Twardowski określił mianem dostojeństwa uniwersytetu, i są one aktualne również w XXI wieku.

                Budowanie pozycji i prestiżu Uczelni jest procesem, który opiera się na potencjale kumulowanym od momentu jej powstania. Z podziwem i szacunkiem odnoszę się do determinacji i zaangażowania moich poprzedników Rektorów oraz wszystkich Pracowników, którzy budowali niemal od podstaw środowisko naukowe oraz przestrzeń przekazywania wiedzy i kultury. Nasza Alma Mater, funkcjonująca od 55 lat, oparta na solidnych podwalinach Wyższej Szkoły Pedagogicznej przeszła długą drogę, aby osiągnąć status uniwersytetu klasycznego. Tę pozycję musimy nie tylko umacniać, ale dalej rozwijać i zmierzać do intensywniejszego zaangażowania w badania naukowe i działalność artystyczną we współpracy z zagranicznymi ośrodkami tak, aby zdobyć uznanie oraz poważanie międzynarodowe. Znakomicie podkreśliła to Wisława Szymborska podczas wykładu z okazji przyznania literackiej nagrody Nobla: Wszelka wiedza, która nie wyłania z siebie nowych pytań staje się w szybkim czasie martwa. 

Wszystkie parametryzowane w naszym Uniwersytecie dyscypliny nauki i sztuki skupiają badaczy, którzy posiadają potencjał badawczy. Należy ich  wzmacniać i stymulować do twórczej aktywności, a ich wytwory szeroko upowszechniać. Wśród nas pracują uczeni i artyści, którzy należą do światowej czołówki badaczy i twórców, podejmują ważne wyzwania i cieszą się powszechnym uznaniem. Są naszą wielką chlubą.

Dyscypliny z obszaru nauk ścisłych, przyrodniczych i medycznych, których osiągnięcia przekładają się na praktyczne rozwiązania i mają możliwość komercjalizacji wyników badań przyczyniają się nie tylko do rozwoju wiedzy, ale oddziaływają na procesy gospodarcze, rozwój społeczny,  ochronę zdrowia. Znaczące dokonania dotyczą także nauk humanistycznych i społecznych oraz twórczości artystycznej, których rangę, zwłaszcza kulturową, trudno przecenić. 

Prowadzenie badań, nieustanne wzbudzanie w sobie oraz studentach i doktorantach ciekawości świata, kształtowanie umiejętności zadawania pytań, zdolności samodzielnego i krytycznego myślenia, rozumienia rzeczywistości, możliwości interpretacji, twórczego rozwoju to najistotniejsze elementy przekazywania wiedzy. Przed nami stoją wyzwania w zakresie przygotowania studentów do życia w społeczeństwie permanentnych przemian. Powinniśmy być skupieni na młodych i ich potrzebach, elastycznie reagować na zmieniające się trendy i oczekiwania rynku pracy oraz uwarunkowania otoczenia społecznego.

Czas poświęcony na studiowanie musi być efektywnie wykorzystywany. Rodzi to potrzebę wprowadzania aktywnych metod kształcenia i kreatywnej pracy dydaktycznej. Upowszechniający się model kształcenia odwróconego polega na zamianie ról w kontekście zaangażowania oraz aktywności studentów i nauczycieli akademickich. W tym schemacie, wymagane jest zastosowanie metod odnoszących się do złożonego myślenia i mentorskiego autorytetu, oraz wiedzy i umiejętności rozwijających kompetencje miękkie. Kształcenie uniwersyteckie winno nie tylko wskazywać ścieżki dalszego rozwoju, ale także wywoływać głęboką refleksję nad wartościami uniwersalnymi.

                 Działania te muszą być realizowane przez nauczycieli akademickich oraz wspierane przez pracowników administracji. Wszyscy Państwo stanowią niezwykle ważne filary Uniwersytetu. Nasza współpraca winna być oparta na wzajemnym zrozumieniu, otwartości i odpowiedzialności. Dla wszystkich grup pracowników powinny być dobrze zdefiniowane zakresy kompetencji, ścieżki awansu zawodowego, system płac i nagród.

Naszą powinnością jest przestrzeganie bezstronności i transparentności w realizacji wszystkich powierzonych zadań. Należy wykluczyć konflikty interesów, unikać szkodliwych powiązań, wyeliminować różne formy nacisku. Dotyczy to nie tylko obszaru badań naukowych, ale także kształcenia w kontekście weryfikacji wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych. Przestrzeganie tych zasad należy również odnieść do sfery zatrudnienia, która winna być wolna od faworyzowania i aktywności osób, chcących czerpać partykularne korzyści. Gwarancją obiektywności i przejrzystości jest przestrzeganie przepisów prawa oraz procedur wewnętrznych, które w połączeniu z rzetelnością postępowania zapewniają dochowanie standardów i rozstrzygnięcia zgodne z oczekiwaniami społecznymi.

Uniwersytet wymaga wzajemnego współdziałania i lojalności wobec instytucji.  Dalszy rozwój naszej Uczeni, budowanie jej dobrego imienia i prestiżu to zadania, które zaadresowane są do wszystkich nauczycieli akademickich, kadry administracyjnej, studentów i doktorantów.  Realizacji tych celów sprzyja zarówno potencjał intelektualny, jak też dyscyplina pracy, a nade wszystko osobiste zaangażowanie, atmosfera wzajemnej życzliwości, szacunku oraz zachowanie dobrych manier.

Przyszłość Uniwersytetu wiążę ze zrównoważonym rozwojem wszystkich wydziałów, filii, jednostek ogólnouczelnianych, Szkoły Doktorskiej. Deklaruję współpracę z Radą Uczelni, Prześwietnym Senatem, wszystkimi Pracownikami, związkami zawodowymi, Samorządem Studentów i Samorządem Doktorantów. Państwa mądrość, wiedza, doświadczenie i zaangażowanie będą siłą napędową zmian i pozwolą na osiągnięcie zamierzonych celów.

Na koniec chciałabym podziękować Panu Rektorowi Głuszkowi, Państwu Prorektorom, Koleżankom i Kolegom Dziekanom, Koleżankom i Kolegom Senatorom kadencji 2020-2024, a także wszystkim moim Koleżankom i Kolegom oraz współpracownikom z Wydziału Humanistycznego za dobrą i owocną współpracę.

 

Przemówienie prof. dr hab. Stanisława Głuszka, rektora UJK w kadencji 2020-2024

Przekazuję, Jej Magnificencji i Wysokiemu Senatowi oraz całej społeczności akademickiej, Uniwersytet Jana Kochanowskiego - w dobrym stanie w zakresie - bezpieczeństwa finansowego,  stanu rozwoju badań naukowych, poprawy infrastruktury oraz realizacji misji kształcenia.

Kluczowe było i jest bezpieczeństwo finansowe jednostki finansów publicznych jaką jest nasz Uniwersytet. Przez kolejne 4 lata, 2020, 2021, 2022, 2023, uzyskaliśmy dodatni wynik finansowy, doprowadziliśmy do likwidacji kredytów i zgromadziliśmy ponad 50 mln PLN na tzw. funduszu inwestycyjnym.

Chociaż w czasie trwania kadencji zaistniało szereg ważnych trudności (zaburzenia związane z pandemią, wojna w Ukrainie, inflacja) przeprowadziliśmy naszą Alma Mater przez tę trudną drogę, bezpiecznie dla naszej społeczności akademickiej, w odróżnieniu od wielu innych uczelni publicznych w Polsce !

Trzeba wyraźnie zauważyć i podkreślić, że dzięki trudnej pracy Zespołu Doskonałości Naukowej wraz z dyrekcjami instytutów oraz zaangażowaniu istotnej części pracowników badawczo-dydaktycznych uzyskane wyniki ewaluacji  były znacznie lepsze od przewidywanych w 2020 r.. Uzyskaliśmy 18 uprawnień w pełni akademickich (uprawnienia do doktoryzowania i habilitowania): w tym  3 kategorie A, 15 kategorii B+, a tylko 3 dyscypliny otrzymały kategorię B. W czasie kończącej się kadencji zdecydowanie wzrosła aktywność naukowa i projektowa pracowników badawczo-dydaktycznych i dydaktycznych, co potwierdziła analiza przygotowana przez Dział Nauki i Centrum Zarządzania Projektami. Zbliża się następna ewaluacja. Zapewne dojrzałość akademicka społeczności uniwersyteckiej sprawi, że wyniki będą lepsze, a co najmniej porównywalne  do poprzedniej ewaluacji.

Unowocześniliśmy znacząco  infrastrukturę naszej Uczelni.

Z satysfakcją stwierdzam, jako że byłem inicjatorem działania, mimo wielu głosów kontrujących ten pomysł, że 16 lipca 2024r. podpisana została umowa na projektowanie nowego wspaniałego budynku Wydziału Sztuki, tak bardzo oczekiwanego przez studentów, doktorantów i pracowników – artystów.

Zdecydowanie poprawiono   infrastrukturę Wydziału Prawa i Nauk Społecznych, powstał   budynek C, realizacja tego projektu dobiegła końca.
Zakończono projekt MEDPAT  w CM, którego finałem jest budynek C z bardzo dobrze wyposażonymi laboratoriami z zakresu nauk podstawowych i patomorfologii oraz genetyki medycznej. Rozwinięto funkcjonowanie spółki celowej UJK MEDUNIV, jako podmiotu leczniczego. Doposażono pracownie dydaktyczne Wydziału Pedagogiki i Psychologii, pracownie artystyczne i dydaktyczne Wydziału Sztuki.  W wielu miejscach dostosowano infrastrukturę do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Bibliotekę UJK wyposażono w szereg baz, aplikacji i platform, niezbędnych dla realizacji badań  naukowych i zadań dydaktycznych, poza klasyką czyli nowymi dziełami naukowymi i dydaktycznymi. Poprawie uległa ( w ramach możliwości) infrastruktura techniczna naszej filii w Sandomierzu.
Przeprowadzono zaawansowane prace nad powołaniem Szpitala Uniwersyteckiego, jest on niezbędnym gwarantem zapewnienia standardu jakości kształcenia na kierunkach medycznych, w tym na kierunku lekarskim, a także wzmocnieniem bazy infrastrukturalnej Uniwersytetu. Proces nie jest zakończony, ale przy wsparciu i pomocy czynników rządowych i samorządowych (a moja aktywność w tym kierunku była bardzo intensywna) - można będzie wykonać ważny, strategiczny, miastotwórczy i regionotwórczy krok i utworzyć szpital uniwersytecki. Z tym związana jest konieczność poszerzenia infrastruktury Collegium Medicum, aby można było realizować postawione przed nami zadania dydaktyczne i naukowe, w tym odpowiednie, na poziomie europejskim, kształcenie lekarzy, farmaceutów, a w nieodległej przyszłości stomatologów i analityków medycznych. Uwspółcześniliśmy  ofertę dydaktyczną, angażowaliśmy się  w atrakcyjne, potrzebne kierunki dla gospodarki, kultury, szkolnictwa i  społeczeństwa. Posiadamy w tym zakresie kolejne dobre doświadczenia bowiem z sukcesem uruchomiliśmy inżynierię biomedyczną,  farmację, systemy diagnostyczne w medycynie, grafikę (5-letnie), design i design społeczny, a w tym roku akademickim także rolnictwo. Szczególnej dbałości ze względu na wagę i znaczenie tych kierunków wymaga farmacja, a w nieodległej perspektywie (2 lat ) powinien powstać  Wydział Farmacji. Sytuacja ta będzie wówczas porównywalna do standardów dobrych polskich uczelni medycznych. Dużej aktywności ze strony władz Uczelni wymagała Filia w Sandomierzu. Przeciągające się rozmowy z władzami samorządowymi oraz ministerialnymi nie doprowadziły do oczekiwanych wyników – przygotowania nowej siedziby Filii. Filia w Sandomierzu powinna się rozwijać, a do tego potrzebna jest nowa siedziba odpowiadająca wymaganiom współczesnej uczelni.

W ostatnim „popandemicznym” czasie zintensyfikowaliśmy  współpracę międzynarodową,  nawiązaliśmy wiele kontaktów międzynarodowych, w tym m.in. kontakty pomiędzy Wydziałem Humanistycznym (dr Monika Łodej),  CM UJK a UTRGV.  Intensyfikacja międzynarodowej  współpracy naukowej jawi się jako jedno z najbliższych zadań  dla wszystkich dyscyplin, w tym także dla  kadry WNŚiP oraz części medycznej UJK, a ideą naczelną ma być poprawa prestiżu i wartości naukowo-badawczej  naszej Uczelni.

Umożliwiliśmy, zgodnie z wolą społeczności akademickiej i parlamentarzystów ziemi piotrkowskiej, przekształcenie filii UJK w Piotrkowie Trybunalskim w nową uczelnię – Akademię Piotrkowską, w całokształcie działanie to jest korzystne dla UJK.

Zmieniona została formuła promocji UJK. M.in. przygotowany został  już jedenasty numer Czasopisma. Pierwszy  ukazał się w 2021 roku, kiedy to zmieniliśmy formułę wydawnictwa informującego o wszystkich aspektach życia naszej Uczelni - potencjale naszej Uczelni - ustawicznie wzbogacanej ofercie dydaktycznej, potencjale badawczym, a także współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym i wymianie międzynarodowej, dydaktycznej i naukowej. Wzmocniono personalnie Wydawnictwo UJK, a poligrafię wyposażono w odpowiednie urządzenia, umożliwiające realizację zadań wydawniczych. 11. nr Czasopisma przedstawia najważniejsze  aspekty podsumowujące kadencję zawarte w moim przemówieniu z okazji Święta Uczelni i wizyty Ministra Nauki Dariusza Wieczorka.

Jako podsumowanie Kadencji 2020-2024 – została wydana -  Księga  Kadencji dokumentująca najważniejsze wydarzenia, które miały miejsce w czasie tych czterech intensywnych, ale  niełatwych lat,   ukazuje konkretne działania wszystkich zaangażowanych członków naszej akademickiej społeczności, staje się kroniką ludzi dobrej woli, wielkiej pracowitości, umiłowania nauki i Alma Mater.

Serdecznie dziękuję całej wspólnocie akademickiej za twórczą współpracę tworzącą nowe wartości i wyższą jakość, w sposób szczególny dziękuję prześwietnemu Senatowi kończącej się kadencji, Radzie Uczelni pod przewodnictwem Profesora Mirosława Wielgosia, Kolegium Rektorskiemu, wszystkim PP dziekanom, dyrektorom Instytutów, przewodniczącym rad naukowych,  kierownikom katedr, jednostek ogólnouczelnianych i międzywydziałowych, pracownikom administracji i służb technicznych.

Tempora mutantur, et nos mutamur in illis, żyjemy w dynamicznie zmieniającym się świecie, potrzebujemy nowych aktywności, ale też kontynuacji podjętych ważnych twórczych zadań  w Alma Mater. Życzę wszystkim pracownikom, doktorantom i studentom, na czele z Jej Magnificencją, dalszego prawdziwie satysfakcjonującego, bezpiecznego, rozwoju dla dobra i pomyślności wspólnoty akademickiej w obszarze różnorakich strategicznych zadań naszej Alma Mater.

 

 

 

 

Ostatnia aktualizacja: Michał Brzoza, 2024-09-03 08:19