O mężach zaufania w przemyśle II RP – spotkanie autorskie z prof. Edytą Majcher-Ociesą

„Stali pełnomocnicy (mężowie zaufania) w przemyśle II Rzeczypospolitej na przykładzie województwa kieleckiego (1927–1939)” to tytuł najnowszej książki dr hab. prof. UJK Edyty Majcher-Ociesy. Publikacja była przedmiotem dyskusji podczas spotkania autorskiego, które odbyło się 7 listopada 2024 r. w Bibliotece Uniwersyteckiej w Kielcach.

Przybyłych gości powitali dyrektor Biblioteki UJK Andrzej Antoniak oraz dziekan Wydziału Humanistycznego dr hab. prof. UJK Jerzy Gapys. Słowo wstępne, poświęcone m.in. kondycji polskiego przemysłu zbrojeniowego w dwudziestoleciu międzywojennym, wygłosił mjr rez. dr Tadeusz Banaszek.

Głównym punktem spotkania była prezentacja wyników badań, które dr hab. prof. UJK Edyta Majcher-Ociesa prowadziła nad działalnością pełnomocników w zakładach przemysłowych II Rzeczypospolitej.

- Publikacja powstawała dość długo, ponieważ – wspólnie z profesorem Mieczysławem Markowskim – długie lata przyglądaliśmy się materiałom wytworzonym przez stałych pełnomocników. Po raz pierwszy zetknęłam się z tymi dokumentami podczas pisania doktoratu. Wiedziałam, że materiały zostały wytworzone przez policję, ale nie znałam wówczas celu ich powstania. Wtedy pojawiło się pytanie, które rodzi się w głowie każdego historyka, czyli „dlaczego?” – tak o genezie książki mówiła dr hab. prof. UJK Edyta Majcher-Ociesa.

Wykładowczyni Instytutu Historii UJK przypomniała, że zadaniem mężów zaufania było wykonywanie poufnych prac zleconych przez urzędników wydziałów przemysłowych i bezpieczeństwa publicznego działających przy urzędach wojewódzkich. Były to m.in. zbieranie informacji na temat funkcjonowania zakładów przemysłowych i oszacowanie ich możliwości produkcyjnych na wypadek wojny, a także zbieranie wiadomości o zatrudnionych pracownikach (np. o ich sympatiach politycznych).

W wydarzeniu wzięło udział liczne grono historyków i miłośników przeszłości. Zwieńczeniem spotkania była dyskusja, w której głos zabrali m.in. była rektor UJK prof. dr hab. Regina Renz, redaktor naczelny wydawnictwa uniwersyteckiego dr Adam Cedro, czy dyrektor Archiwum Państwowego w Kielcach dr Wiesława Rutkowska.

Publikację można nabyć na stronie Wydawnictwa UJK - https://kupksiazke.ujk.edu.pl/historia/1015-stali-pelnomocnicy-mezowie-zaufania-w-przemysle-ii-rzeczypospolitej-na-przykladzie-wojewodztwa-kieleckiego-1927-1939.html


 

 

Ostatnia aktualizacja: Michał Brzoza, 2024-11-08 12:33

Flaga i godło Polski


Projekty ze środków budżetu państwa
lub Państwowego Funduszu Celowego

Dowiedz się więcej
Nasz profil na Facebook
Tweeter
YouTube
Radio Fraszka